Huť Jakub Tasice

Národní kulturní památka

Sklárna Tasice pořádá v sobotu 16.11. Předvánoční skláření

Sklárna Tasice pořádá v sobotu 9.11. Svatomartinské posvícení

V pondělí 28.10. máme otevřeno, ve středu 30.10.2019 máme zavřeno

Ve státní svátek v pondělí 28.10. je sklárna otevřena od 10 do 15 hodin, ve středu 30.10.2019 máme z provozních důvodů zavřeno.

Sklárna je ve středu 9.10.2019 uzavřena

Sklárna Tasice je ve středu 9.10.2019 z provozních důvodů uzavřena.

5.-6.10.2019 Dny otevřených ateliérů 2019 ve sklárně Tasice

O víkendu 5. a 6.10. 2019 se sklárna Tasice jako každý rok připojí k akci Dny otevřených ateliérů na Vysočině.
Ve sklárně bude k vidění foukání a hutní tvarování skla, broušení, pískování a malování skla a případně další sklářské techniky.
Více informací zveřejníme na webu v dalších týdnech.
Více informací o Dnech otevřených ateliérů najdete zde.

Vstupné na Dny otevřených ateliérů konané ve sklárně Tasice je dobrovolné.
Případný výtěžek dobrovolného vstupného bude použit na obnovu Huti Jakub v Tasicích .
V areálu budou probíhat ve vybraných časech dle zveřejněného harmonogramu prohlídky sklárny s průvodcem.
V případě, že bude mít návštěvník Dnů otevřených ateliérů zájem o prohlídku sklárny s výkladem průvodce, platí vstupné do sklárny dle sazeb uvedených na webových stránkách (80 Kč dospělí, 45 Kč senioři, 40 Kč děti, studenti, děti do 8 let zdarma).
Vstupné uhradí návštěvníci přímo průvodci nebo průvodkyni před začátkem prohlídky.

V sobotu 7.9.2019 bude zapálena sklářská pec

V sobotu 7.9.2019 bude zapálena sklářská pec v huti a k vidění budou ukázky foukání a hutního tvarování skla.

Kdo zabil kocoura Mea?

V pátek 23.8.2019 brzy ráno někdy mezi 5:30 a 6:30 někdo na parkovišti před sklárnou Huť Jakub Tasice srazil našeho milovaného kocoura. Jmenoval se Meo a bohužel v sobotu večer 24.8. svým těžkým zraněním podlehl. Pan veterinář MVDr. Vrbka z Ledče nad Sázavou bojoval o jeho život, co mu jeho schopnosti a zkušenosti stačily, bohužel zranění byla natolik devastující, že to Meo zkrátka nezvládl.
Meo nebyl jen obyčejná vesnická kočka. Meo byl člen naší rodiny a kromě toho miláčkem návštěvníků sklárny. Díky jeho mírné a dobrácké povaze se s ním mohly bez obav mazlit i ty nejmenší děti a nechal si líbit skoro všechno. Řada rodinných fotoarchivů po celé ČR určitě obsahuje fotku dětí s mazlícím se a přítulným Meem.

Proč jsme se rozhodli tuto informaci zveřejnit? Protože je několik důvodů nazvat zabití Mea obyčejnou vraždou. Vraždou, kterou nepřeji majiteli žádného domácího miláčka v Tasicích či přilehlé části Kotoučova u hájenky.

1. důvod:
Řidič, který Mea zabil, to učinil na soukromém pozemku, nikoliv na veřejné komunikaci. Ano, možná to ještě některým spoluobčanům nedošlo, ale parkoviště sklárny je soukromý pozemek a nikoliv veřejná komunikace. Bohužel řidič, který zabil Mea je jeden z těch, co si na parkoviště sklárny jezdí obracet auto jako na veřejnou komunikaci. Kdyby na parkoviště vůbec nevjel (jakože tam nemá co dělat, pokud nepatří k naší rodině nebo není návštěvníkem sklárny), pak by Meo žil. Jak by se vrahovi Mea líbilo, kdybych přijel na jeho dvůr nebo před jeho garáž, přejel mu psa, nechal ho napospas osudu a ujel? Někteří lidé se bohužel v roce 2019 chovají jako v roce 1989, kdy „všechno patřilo všem“, a tak se budeme chovat, jako by nám to patřilo.
Předesílám v této souvislosti, že nejen kvůli této tragické události budeme nuceni jako vlastníci a provozovatelé parkoviště učinit patřičná opatření, protože máme další kočky, psa, máme malé dítě, malé děti mají velmi často návštěvníci sklárny a nemůžeme dopustit ještě větší tragédii.

2. důvod:
Ten, kdo zabil Mea, nemohl jet po parkovišti vůbec pomalu. Protože Meo byl velká kočka bíločerné barvy, kterou žádný řidič ani v rychlosti přes 50 km/hod nepřehlédne na krajnici normální silniční komunikace. Každý normální řidič se v takové situaci snaží střetu se zvířetem vyhnout. Ten, kdo zabil Mea se nezachoval normálně. Pokud vjedu na plochu parkoviště, která má 30 x 40 metrů, jedu třeba 20-30 km v hodině, mám rozsvícená světla, pak mám dost času zvíře vidět a dostatek času prostoru se zvířeti snažit vyhnout nebo zabrzdit. Řidič auta musel jet minimálně 40 km/hod a zřejmě vůbec nebrzdil. X krát jsem byl osobně svědkem toho, že někdo odbočí z hlavní silnice od čekárny, doslova vletí na parkoviště a (často i smykem) probrázdí obloukem parkoviště sklárny, aby následně zmizel na hlavní silnici.

3. důvod:
Ten, kdo zabil Mea, mu mohl zachránit život, ale neudělal to. Nevíme, jak dlouho Meo trpěl osamocen na parkovišti, nicméně víme, že ho náš soused pan Josef Buchta (za to mu patří velký dík!) bohužel uslyšel naříkat na parkovišti před prodejnou možná až po 20,30,40,60,… minutách od okamžiku, kdy jej někdo srazil. Ten, kdo jej zabil, se totiž ani neobtěžoval zastavit a podívat se, zda zvíře žije a případně se jej snažit zachránit. Meo nebyl autem evidentně jen sražen, jak se občas bohužel jiným kočkám na silnicích stává, ale Meo byl autem přejet, jak ukazovala jeho devastující zranění. Když řidič přejel kolem takto velkou kočku (a pevně věříme, že ne snad záměrně…), určitě si toho jako řidič všimnu. Kdyby řidič zastavil a snažil se jakkoliv Meovi pomoci, možná mohl ještě žít.

Takže na závěr zbývá už jen poslední otazník? Najde se v tom řidiči, který se zachoval, tak jak se zachoval, alespoň trochu lidského citu a svědomí a přijde se k nám do sklárny alespoň omluvit a vyjádřit lítost? Nejde o to, že jsme zaplatili za komplikovanou operaci těžce zraněného zvířete s nejistým výsledkem 1 700 Kč. Věřím, že by to udělal každý, kdo má své zvíře opravdu rád. Nejde o peníze, jde o princip.
Přizná se ten dotyčný? Pohne se v něm svědomí? Pevně doufáme, že ano. Meovi to život nevrátí, ale snad to třeba zachrání život jiným nebohým zvířatům v Tasicích. Třeba zrovna Vašemu domácímu mazlíčkovi, který se mu může dostat i náhodou do cesty.

Zdeněk Kunc a výroba skla od 1. do 4.8. ve sklárně Tasice

Vážení návštěvníci,

od čtvrtka 1.8.2019 do neděle 4.8.2019 bude každý den od 10 do 17 hodin zapálena sklářská pícka v naší sklárně.
Na peci bude probíhat ruční výroba skla pod vedením sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Kolektiv sklárny Tasice

Natáčení pro projekt Paměť národa ve sklárně Tasice

V neděli 28.července proběhlo ve sklárně Tasice natáčení rozhovorů pro projekt Paměť národa.
Redaktor pan Rostislav Šíma natáčel přímo v hutní hale u sklářské pece rozhovory s paní Květou Dvořákovou a paní Libuší Trpišovskou, bývalými pracovnicemi sklárny Tasice a zároveň občankami Tasic.
Obě dámy vzpomínaly na své životy pevně spjaté s Tasicemi a tasickou sklárnou.
Více o projektu Paměť národa najdete těchto webových stránkách zde, kde budou rozhovory zveřejněny.

V sobotu 27.7. bude v provozu sklářská pec

Vážení návštěvníci,

V sobotu 27.7. bude ve sklárně v provozu sklářská pec. Výroba skla bude probíhat po otevírací dobu sklárny od 10 do 17 hodin.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

Kolektiv sklárny Tasice

« Older posts

© 2019 Huť Jakub Tasice

Theme by Anders NorenUp ↑